İHMAL VE İSTİSMARDAN KORUNMA

İstismar, yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun herhangi birinin yaşamına yönelik kötüye kullanım anlamına gelir.

 

Bu fiziksel temasla olmak zorunda değildir. Sözel veya duygusal da olabilir. Sizler çocuğunuza sözel, duygusal ve fiziksel istismarları anlatmazsanız ve çocuğun öğrendiğinden emin olamazsanız çocuk dışarıdan gelen bu duygusal, sözel ve fiziksel istismarlara oyun gözüyle bakar; dışarıdan gelen bu tür istismarları reddedemez, sapkın kişilik bozukluğuna sahip insanların bir numaralı kurbanları olurlar.

 

Bu sapkın olayı kendi dünyasında oyun gibi gördüğü için normalleştirmeye başlar ve sizinle paylaşmaya gerek duymaz. Yanlış olduğunu bile anlayamaz. Ya da konuşmaktan korkuyor olabilirler. Biz Ödül Anaokulu öğretmenleri ve çalışanları olarak olarak anne ve babaların bilinçlenmesi ve gereken koruma ve korunma yollarını en doğru şekilde öğretebilmek  için sizlerin yanındayız. Çocuklarımızı anlamak ve onlara herhangi bir durumda anne ve babaya karşı korkmadan anlatması gerektiğini hissettirmek için Ödül Ailesi olarak çocuklarımızın geleceğinde duygusal ve psikolojik yoksunluk yaşamadan küçük yaşta öğrenmesi ve birinci eğitimci olan siz anne babaların iç sesini çocuklarınıza doğru şekilde yansıtabilmeniz için buradayız.

 

Bu yüzden çocuk cinsel istismarına karşı sessizliği kırmak için çalışıyoruz ve desteğe ihtiyaç duyan içten içe çaresiz olan çocuklara ses veriyoruz.

 

Çocuk cinsel istismarını nasıl tanımlarsınız?

2 farklı türde cinsel istismar vardır. Bunlara, iletişim kötüye kullanımı ve temassız suiistimal denir.

İletişim kötüye kullanımı, sözel ve temas sal kötüye kullanımın dahil olmak üzere bir çocukla fiziksel temasta bulunmak dokunmayı içerir.

 

Çocuklarımızın bu tarz durumlara hislere ve psikolojik zedelenmelerine mazur kalmamaları için anne ve baba olarak ilk yapmanız gereken sağduyumuzu kullanmak asla benim çocuğumun başına gelmez demeyerek ve böyle bir durumda çocuğumuzun hedef olmamasını ve kendini korumasını sağlamak bizim elimizde “ASLA”  çocuğuma konduramam diyerek ifade özgürlüklerini kısıtlamayın bilinç altına anne babama her durumda anlata bileceğim hissini ve düşüncesini, güveni çocuklarımıza verebilmeyi çabalayalım. Sevgili aileler son yıllarda birçok habere konu olan bu durum ve habere konu olmadan aslında haberimiz yokken bile minik bedenler acı çekiyor.

 

Bizler Ödül ailesi olarak anne ve babalarımızı ihmal ve istismar konusunda daha bilinçli hale getirerek çocuklarımızın daha güvenli ve korunaklı bir yaşama sahip olmalarını hedefliyoruz.

 

UNUTMAYIN!  Hiç bir çocuk tanımadığı birisi ile oyun oynamaz ve asıl problem budur. Tanıdığımız ve tanımaktan utanç duyacağımız kişiler, hep hayatımızda vardır ve olmaya devam edeceklerdir. Öncelikle anne ve baba dışında bedeninin kimsenin görmemesi gerektiğini ve bedenine dokunarak oyun oynanmayacağını çocuklarımıza anlatmamız gerekli, aksi durumlar yaşandığında sizinle paylaşması için desteklenmeli çocuklarımızı konuşturmalıyız onlar sizlerle ne kadar çok konuşursa o kadar çok size açık olacaktır. Size her şeyi anlatması demek elinizde olması gereken en büyük altın anahtardır. Unutmamalıyız!

 

Sessiz olmalarını istersek bir şeyler anlattığında onu sabırla dinlemezsek ve ses tonumuzu ayarlamadan konuşurken onu ürkütürsek hayata da 1_0 geç başlamış ve büyüme çağında bu ürkeklik katlanarak devam edecektir! Bilinçli ebeveyn olmak kısmını doğru anladığımızdan emin olalım önce çocuğumuzu oyun veya gezi faaliyetlerine götürmekle ona yakın ve olamayız konuşalım yorulmadan bıkmadan hatta bazen acaba fazlamı konuştum hissi sizde olsun ve hissi tebessümle karşılayın … Peki ya siz bir çocuk olsaydınız bu gibi acil ve önemli durumda anne ve babanıza anlatmak için onların size ne tür bir güven verdiğine dikkat eder miydiniz ? Sanırım asıl çizgi bu empati kurmak küçük diye anlamayacak düşüncesi olmasın asıl o dönemde daha çok anlayacak ve söylediklerinizi anlatımlarınızı kendine bir kural haline getirecektir. Hani bir söz vardır ya sanırım hepimiz hayatımızda çok sıklıkla duyarız ağaç yaş iken eğilir. İşte bu cümlenin kullanılması gereken en güzel zaman küçükken onlara sessiz kalmamanı ve çığlık atmanın özgürlüğünü verin !!!!

 

Çocukları olabildiğince güvende tutmak için hepimizin yapabileceği adımlar var. Bu, zaman geçirdikleri yerlerin güvende olmasını sağlamak, yetişkinlere eylemde bulunmaları ve çocukların istismar hakkında konuşmalarına yardımcı olmak için bilgi ve anlayış kazandırmaktır.

 

Birlikte, istismarın etrafındaki sessizliği kırabilir ve gerçekleşmeden önce durdurabiliriz.

 

SEVGİLERİMLE

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENİ

TUĞÇE ARSLAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SANCAKTEPE ŞUBEMİZ

Kemal Türkler Mahallesi Palamutdere Caddesi Akyol Sokak No:13
SANCAKTEPE / İSTANBUL

0216 443 45 63

0553 720 80 93